Polskie Stowarzyszenie Opieki Domowej (PSOD) wyraża coraz większe zaniepokojenie proponowanymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmianami w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców. Postulowane regulacje, wprowadzające wymóg zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę, mogą mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania i dostępności długoterminowej opieki w Polsce.

Opieki nad osobą niesamodzielną ze względu na wiek i stan zdrowia nie da się ubrać w zasady oraz ograniczenia wynikające z kodeksu pracy. To zawód wymagający elastyczności, empatii i zaangażowania, które często wykraczają poza sztywne formalne ramy. Wprowadzenie wymogu zatrudniania opiekunów na umowy o pracę sprawi, że osoby starsze zostaną pozbawione potrzebnego wsparcia, a cały sektor opieki stanie przed niewyobrażalnego kryzysu.

- sagt Ada Zaorska, Prezeska PSOD

Artykuł opublikowany na portalu XYZ pt. „Etat dla cudzoziemców zabije branżę opieki senioralnej, a bon jej nie pomoże” (link) szczegółowo opisuje wyzwania, z jakimi mierzy się obecnie sektor opieki domowej i instytucjonalnej w Polsce. Eksperci alarmują, że proponowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przepisy mogą doprowadzić do załamania systemu opieki, który opiera się wyłącznie na elastycznych formach zatrudnienia personelu opiekuńczego. Jednocześnie wskazują na niewystarczającą skuteczność zapowiadanych przez rząd rozwiązań, takich jak bon opiekuńczy, które w żaden sposób nie zrekompensują negatywnych skutków planowanych zmian.

Zmiany forsowane przez MRPiPS rodzą pytania o ich wpływ na same osoby podopieczne oraz aktywne zawodowo Polki, które będą musiały samodzielnie zajmować się już nie tylko dziećmi, ale również pozbawionymi opieki rodzicami.

PSOD wskazuje, że zawód opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych już teraz znajduje się na liście długotrwale deficytowych profesji w Polsce, co potwierdzają wyniki najnowszego „Barometru zawodów” przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Narastający problem braku wykwalifikowanych opiekunów wymaga systemowych rozwiązań wspierających mobilność pracowników oraz elastyczne formy zatrudnienia.

Polskie Stowarzyszenie Opieki Domowej oraz Krajowa Izba Domów Opieki wzywają rząd do dialogu i wypracowania przepisów, które będą rzeczywiście odpowiadały na potrzeby zarówno seniorów, jak i pracowników sektora opieki domowej i instytucjonalnej.