Forsowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowe regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców budzą niepokój w branży opieki domowej i instytucjonalnej. Według projektu ustawy, który jeszcze w tym roku ma trafić pod obrady Rady Ministrów, zatrudnienie obcokrajowców w Polsce będzie możliwe wyłącznie na podstawie stosunku pracy. Choć celem zmian jest ochrona cudzoziemców przed wyzyskiem, Polskie Stowarzyszenie Opieki Domowej (PSOD) ostrzega, że nowe przepisy uderzą w Polaków, w szczególności seniorów i młode aktywne zawodowo Polki, na które spadnie obowiązek opieki.
Kontrowersyjne zmiany
Jak wynika z analizy PSOD, obecnie niemal 70 proc. personelu opiekuńczego to cudzoziemcy. Umowa o pracę po prostu nie nadaje się do wykonywania tego typu pracy. Praca opiekuna jest przerywana, na co kodeks pracy nie pozwala oraz odbywa się w domu podopiecznego, co wyklucza wywiązywanie się przez pracodawcę z obowiązku sprawowania bieżącego nadzoru nad personelem opiekuńczym. Ponadto – jak w całej służbie zdrowia – personel opiekuńczy podejmuje zlecenia na rzecz kilku różnych podmiotów co jest trudne w ramach stosunku pracy.
Zatrudnienie opiekunów domowych na umowę o pracę jest nierealne z uwagi na specyfikę tej pracy, która wymaga całodobowego wsparcia w domach podopiecznych. Wprowadzenie nowych przepisów doprowadzi do delegalizacji pracy tysięcy opiekunów oraz do wzrostu szarej strefy
Według PSOD, wyłączenie z obowiązku zawierania umów o pracę zaproponowano jedynie dla opiekunek dzieci do lat trzech. Opieki nad pozostałymi osobami niesamodzielnymi we względu na wiek, niepełnosprawność lub stan zdrowia nie uwzględniono. Zgodnie z „Barometrem Zawodów” Ministerstwa Rodziny, zawód opiekuna osób starszych w 2025 roku będzie jednym z najbardziej deficytowych w Polsce.
Zaskakuje nas brak spójności w podejściu ministerstwa. Dla opiekunek dzieci wprowadzono rozwiązania aktywizujące. Dlaczego podobnych rozwiązań nie zaproponowano dla opiekunów osób niesamodzielnych? Polska, starzejąca się najszybciej w Europie, wymaga systemowych działań wspierających ten sektor
Zapraszamy do lektury
Więcej na temat konsekwencji proponowanych regulacji można przeczytać w artykule opublikowanym na łamach Pulshr.pl pt. „Zatrudnienie cudzoziemców na etatach jest nieopłacalne i nierealne”. W tekście eksperci PSOD i ELMI szczegółowo omawiają zagrożenia wynikające z nowych przepisów oraz apelują o uwzględnienie specyfiki branży opiekuńczej.
➡ Pełny artykuł dostępny tutaj
Zapraszamy do lektury oraz do dyskusji nad proponowanymi zmianami. Nie pozwólmy, aby przepisy te ograniczyły dostęp do opieki dla polskich seniorów i zagrażały stabilności branży opiekuńczej!