Zainteresowanie osobami starszymi jest cykliczne i nasila się szczególnie przed wyborami, po czym nagle zanika. Jeśli nie zmienimy podejścia jako społeczeństwo, już w niedalekiej przyszłości ten błąd będzie nas dużo kosztował – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Tomasz Piłat z Polskiego Stowarzyszenia Opieki Domowej.
Niestety osoby, które chciałyby zapewnić swoim bliskim tego typu opiekę, będą miały spory problem. Zatrudnienie w Polsce wykwalifikowanego opiekuna domowego wiąże się z kosztem co najmniej 4 tys. zł miesięcznie. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy opiekuńczej, która zapewni ciągłość opieki i odpowiednie wsparcie dla opiekuna, będzie jeszcze droższe. Do tego dochodzą koszty potrzebnych sprzętów, środków higieny, lekarstw, rehabilitacji itd. Niewiele polskich rodzin może pozwolić sobie na taki wydatek.
Jak radzą sobie ci, którzy mają zdecydowanie mniejsze fundusze?
Osoby, których nie stać na profesjonalną opiekę domową, starają się znaleźć kogokolwiek, kto byłby skłonny wykonywać tego typu pracę na czarno. Obecnie 90 proc. zatrudnianych w ten sposób stanowią obywatelki Ukrainy. Szara strefa w opiece domowej jest powszechna.
Spodziewam się, że to może skutkować negatywnymi konsekwencjami
Negatywnymi konsekwencjami ryzykują wszystkie strony. Podopieczny nie może czuć się bezpiecznie, gdy jest oddany pod opiekę przypadkowej osobie. Na przykład w przypadku osób leżących, bardzo ważne są techniki transferowe wykonywane w celu przesadzania na wózek czy podniesienia umożliwiającego wykonanie czynności higienicznych. Trzeba wiedzieć, jak to robić, by nie wyrządzić podopiecznemu krzywdy, ale też samemu sobie. Często opiekunowie amatorzy po dwóch, trzech latach pracy mają uszkodzony kręgosłup i sami wymagają opieki…
Równie istotne jest odpowiednie przygotowanie psychiczne opiekuna. Zachowania podopiecznego dotkniętego demencją wydają się dziwne, a czasem przerażające. Powoduje to duże obciążenie psychiczne dla opiekuna, który nie został wyposażony w odpowiednią wiedzę na temat objawów chorób neurodegeneracyjnych. Konsekwencją może być szybkie wypalenie zawodowe, a nawet nagłe załamanie psychiczne. Dlatego jest tak istotne, żeby nie pozostawiać seniora pod opieką przypadkowej osoby. Opiekunowie zawodowi zatrudnieni w profesjonalnych agencjach opiekuńczych posiadają zazwyczaj co najmniej podstawowe przeszkolenie zawodowe i mogą liczyć na wsparcie psychologiczne i merytoryczne.
Państwo oferuje jakieś formy pomocy w opiece domowej?
W Polsce całodobowa opieka domowa nie jest finansowana przez państwo. W niektórych gminach tzw. gminni opiekunowie domowi zapewniają opiekę ambulatoryjną. Dojeżdżają do podopiecznych na kilka godzin w tygodniu. Dla pewnej grupy taka pomoc jest wystarczająca – sam mam w rodzinie bliskiego, do którego opiekunka przyjeżdża trzy razy w tygodniu, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, zrobić zakupy, coś ugotować i tyle wystarczy. Natomiast jeżeli podopieczny jest leżący lub – co spotykamy coraz częściej – dotknięty chorobą neurodegeneracyjną lub innymi chorobami wymagającymi nieustannego nadzoru – kilka godzin to zdecydowanie za mało.
Vollständiger Artikel unter Wirtualna Polska