Tysiące osób starszych i niesamodzielnych może zostać pozbawiona opieki domowej, a ich opiekunowie, jeśli są obywatelami państw trzecich – możliwości legalnego zatrudnienia w Polsce na skutek postulowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiany zasad zatrudniania cudzoziemców.
Planowane zmiany wprowadzające obowiązek zatrudniania obywateli państw trzecich na umowę o pracę pozbawi polskie firmy opiekuńcze nawet 68% personelu. Tyle bowiem szacuje się, że jest obywatelami państw trzecich.
Zastosowanie umowy o pracę przy zatrudnianiu opiekunów domowych w branży polegającej na wzięciu odpowiedzialności za zdrowie podopiecznego w jego własnym domu i w wielu przypadkach przez całą dobę, jest obiektywnie niemożliwe z uwagi na niemożność zrealizowania podstawowych elementów, składających się na stosunek pracy.
Przystępna cenowo długoterminowa opieka domowa odgrywa ważną rolę społeczną i gospodarczą. Przyczynia się do zapewnienia osobom potrzebujących opieki godnego życia i dobrostanu oraz do ochrony ich praw podstawowych. Według danych Komisji Europejskiej, pomimo wyraźnych korzyści płynących z usług opieki domowej, usługi te nadal dla wielu osób nie są przystępne cenowo, dostępne ani osiągalne.
Zachęcamy do przeczytania artykułu dra Marka Benio z Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy (ELMI), który przeanalizował możliwe skutki tych zmian także z perspektywy opieki domowej.
🔗 Przeczytaj pełen artykuł na stronie ELMI
PSOD podejmie wszelkie dostępne działania, aby uświadomić politykom dramatyczne konsekwencje postulowanych przez MRPiPS regulacji dla opiekunów i podopiecznych korzystających długoterminowej opieki domowej.