Lorem ipsum dolor sit amet consectetur. Amet netus orci eget egestas feugiat lacus. Amet quis iaculis convallis aliquet. Dapibus sed hac nec augue parturient risus sapien.
Takie stwierdzenie jest krzywdzące dla opiekunów i może być niebezpieczne dla podopiecznych. Prawdą jest, że to zawód na który stosunkowo łatwo się przekwalifikować. Jednak nie każdy może zostać opiekunem domowym. Profesjonalne firmy, poszukując kandydatów na opiekunów osób starszych zwracają uwagę na szereg cech, kompetencji i predyspozycji swoich przyszłych pracowników. Opiekunowie w związku z tym powinni dbać o swój rozwój zawodowy, np. poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach. Kluczowe umiejętności, które warunkują dobrą jakość sprawowanej opieki, a także bezpieczeństwo i komfort pracy samego opiekuna to umiejętności praktyczne obejmujące codzienną opiekę i pielęgnację seniorów oraz wiedza na temat procesu starzenia, demencji czy chorób wchodzących w tzw. duże zespoły geriatryczne, a także, w przypadku pracy w innym państwie – znajomość języka obcego. Dodatkowo ważne są umiejętności osobowościowe: empatia, cierpliwość, komunikatywność, asertywność, odwaga oraz szacunek do drugiego człowieka.
– Praca opiekuna wymaga naturalnych predyspozycji, do których należą ogromne pokłady cierpliwości, empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka. To swego rodzaju „misja”, której nie każdy podoła. Pamiętajmy, że opiekun towarzyszy seniorowi w jego ostatniej drodze, bardzo często przeprowadzając go na „tamtą” stronę. Wszystkiego można się nauczyć, ale więzi, które tworzą się na linii opiekun-podopieczny są tak silne, że człowiek pozbawiony naturalnej empatii, będzie się w tej pracy bardzo męczył
– mówi Bożena Adamczyk, właścicielka firmy sos4u sp. z o.o.
Faktem jest, że opiekunowie domowi mają zapewnione zakwaterowanie w domu podopiecznego, więc w zasadzie przebywają w miejscu pracy 24h na dobę. Nie jest jednak prawdą, że przez cały ten czas wykonują pracę. Profesjonalna firma opiekuńcza powinna ustalić z opiekunem zakres czynności i obowiązków, który obejmuje wyłącznie czynności, których bezpośrednim beneficjentem jest osoba podopieczna i które obejmują tylko te czynności, których senior z uwagi na swój stan zdrowia obiektywnie nie może wykonać samodzielnie. Zlecenia nie mogą zakładać pomocy choremu „non stop”.
– Słyszałem naprawdę wiele stereotypów, które były bardzo krzywdzące dla opiekunów i ich pracodawców. Jednym z nich jest właśnie to, że opiekunowie to pewnego rodzaju „służący” w domu osoby starszej. Opiekun to nie pomoc domowa. Nie może być wykorzystywany do sprzątania, koszenia trawy czy gotowania dla rodziny podopiecznego. Najważniejszym zadaniem opiekuna jest towarzyszenie podopiecznemu podczas codziennych czynności i zastępowanie go tylko wtedy, gdy sobie nie radzi sam w związku z niepełnosprawnością, pogarszającą się z wiekiem kondycją, mobilnością, chorobami wieku starczego lub demencją. I te właśnie obszary wspiera profesjonalny opiekun, którego społeczeństwo powinno za to obdarzyć największym szacunkiem
– komentuje Tomasz Piłat, Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Opieki Domowej (PSOD).
Prawdą jest, że wśród opiekunów osób starszych zdecydowaną większość stanowią kobiety. Społeczna rola kobiet oraz ich predyspozycje psychofizyczne naturalnie predestynują wiele z nich do „naturalnej opieki”. To również prawda, że opiekunki najczęściej należą do grupy wiekowej 50+, co również nie dziwi, ponieważ osoby w tym wieku często są świetnie przygotowane do pełnienia tego typu pracy, dobrze rozumieją osoby starsze, a praca w opiece to dla nich również doskonała szansa na nowy zawód, który jest lepiej płatny i może stanowić dodatkowe źródło przychodu. Z tego właśnie powodu wśród opiekunów coraz więcej jest mężczyzn i osób młodych.
Na przestrzeni ostatnich lat zawód opiekuna zyskuje na popularności wśród mężczyzn. Obecnie stanowią oni ok. 10% pracowników opieki. Wielu panów wchodzących w tę rolę posiada przydane w tym zawodzie walory fizyczne, czyli siłę i wytrzymałość, które mają znaczenie w przypadku opieki nad osobami niemobilnymi.
Profesją tą zaczynają interesować się również młodsze pokolenia, które przyciąga misyjność tego zawodu w przeciwieństwie do pracy w korporacjach. Biorąc pod uwagę to, w jakim tempie starzeje się społeczeństwo, opiekuna osoby starszej można nazwać zawodem przyszłości- tutaj pracy nigdy nie zabraknie, a płace i standardy w branży będą coraz wyższe.