Czy wiesz, że polskie firmy zajmujące się długoterminową opieką domową są liderami na unijnym rynku, ale niestety borykają się z wieloma problemami? Branża długoterminowej opieki domowej w Polsce jest dobrze rozwinięta, lecz większość swoich klientów znajduje za granicą, głównie w Niemczech. Dlaczego tak się dzieje? Co powstrzymuje rozwój tych firm na rodzimym rynku?

W najnowszym artykule opublikowanym w Focus on Business pt. „Opieka domowa w Polsce – rozwój i bariery”, omówione są kluczowe wyzwania, przed którymi stoi ta branża, takie jak brak dofinansowania ze środków publicznych oraz istnienie szarej strefy.

Jednak wśród tych wyzwań jest także promyk nadziei. Branża opieki domowej w Polsce zaczyna się jednoczyć pod szyldem Polskiego Stowarzyszenia Opieki Domowej (PSOD). Dzięki temu zjednoczeniu, mamy szansę skuteczniej walczyć o prawa pracowników i podopiecznych. Wzrost kosztów życia i inflacja wpłynęły na oczekiwania finansowe pracowników oraz klientów, co dodatkowo pogłębia problemy branży. Brak publicznego wsparcia finansowego na usługi opieki domowej ogranicza rozwój firm na krajowym rynku, pomimo rosnącego zapotrzebowania na te usługi.

Polskie Stowarzyszenie Opieki Domowej (PSOD) aktywnie działa na rzecz poprawy sytuacji w branży. Nasze działania skupiają się na uświadamianiu władz i społeczeństwa o potrzebach sektora, a także na tworzeniu wspólnych standardów i podnoszeniu kwalifikacji pracowników.

Zachęcamy do lektury i zapoznania się z wyzwaniami, przed którymi stoi sektor opieki domowej w Polsce oraz możliwościami na nadchodzące lata. Wspólnie możemy działać na rzecz lepszej przyszłości dla pracowników i podopiecznych.

📖 Przeczytaj pełen artykuł