Branża opieki nad osobami starszymi boryka się z wieloma wyzwaniami, ale jednocześnie ma ogromny potencjał rozwoju. Liczba osób powyżej 65. roku życia w Europie ma wzrosnąć o 14% do 2030 roku i o 38% do 2050 roku. W kontekście tych zmian, istotne staje się zapewnienie godnej i dostępnej opieki dla seniorów w ich domach.

Wywiad z Adą Zaorską, przewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia Opieki Domowej, pokazuje, że:

„Prognozy wskazują, że odsetek osób starszych w społeczeństwie będzie zdecydowanie rósł. Długowieczność staje się normą, co wymusza konieczność zmian w podejściu do opieki we wszystkich krajach Unii. Nie ma wątpliwości, że najlepszą formą opieki jest ta, która świadczona jest w domu podopiecznego. Polskie Stowarzyszenie Opieki Domowej apeluje, by tworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju tej formy opieki w Polsce i wszystkich krajach Unii Europejskiej. Polscy seniorzy mają prawo do godnej opieki, a póki co nie mają na nią szans.”

Kluczowe kwestie to:

  • Niedobór wykwalifikowanych pracowników: W całej Europie brakuje wykwalifikowanych opiekunów, co może mieć poważne skutki społeczne. W Polsce, mimo relatywnie dużej liczby opiekunów, większość z nich pracuje za granicą, gdzie mogą liczyć na lepsze wynagrodzenie.
  • Szara strefa i koszty opieki: Koszty długoterminowej opieki domowej w Polsce nie są pokrywane ze środków publicznych ani prywatnych ubezpieczeń, co sprawia, że większość rodzin nie może sobie na nią pozwolić. To z kolei sprzyja rozwojowi szarej strefy.
  • Rola rodziny: W Polsce opieką nad seniorami najczęściej zajmują się członkowie rodziny, co obciąża zarówno budżety domowe, jak i negatywnie wpływa na aktywność zawodową opiekunów.
  • Polityka senioralna: Nowa inicjatywa bonu senioralnego dla osób powyżej 75. roku życia jest krokiem w dobrą stronę, ale może okazać się niewystarczająca. Konieczna jest całościowa reforma systemu opieki nad osobami starszymi w Polsce.

„Jest to ważna inicjatywa, którą jak najbardziej popieramy i której kibicujemy, jednak może okazać się zaledwie kroplą w morzu potrzeb. Codziennie spotykamy się z ogromnymi potrzebami opiekuńczymi, jakie już teraz, a właściwie od wielu lat są niezaspokajane. Cieszymy się jednak, bo widzimy obszar do współpracy z ministerstwem ds. polityki senioralnej i o tę współprace będziemy zabiegali,” mówi dr Karolina Ziemianin, członkini zarządu PSOD.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym artykułem, aby dowiedzieć się więcej o wyzwaniach i perspektywach opieki nad seniorami w Polsce i Europie.

📖 Przeczytaj pełen artykuł w PuslHr